ترکیه: گروه گولن با اراده آمریکا ایجاد شد – اخبار ورزشی و رزمی

ایرنا: سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه گفت: گروه کودتاگر گولن توسط غربی ها به ویژه آمریکایی ها ایجاد شد و تعدادی از اعضای آنها همچنان در بدنه حاکمیت ترکیه به طور مخفیانه فعالیت می کنند

در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

ایرنا: سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه گفت: گروه کودتاگر گولن توسط غربی ها به ویژه آمریکایی ها ایجاد شد و تعدادی از اعضای آنها همچنان در بدنه حاکمیت ترکیه به طور مخفیانه فعالیت می کنند.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن(فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.

فتح الله گولن از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 تیرماه سال 95 اعلام شده و اعاده او که بیش از 17 سال است در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است، جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.

وی بیان کرد: من دلیل آنهایی را که خواهان لغو وضعیت فوق العاده هستند، درک نمی کنم چرا که مبارزه ما علیه عوامل گولن و پاکسازی آنها از بدنه حاکمیت به ویژه در نیروهای مسلح پایان نیافته و هنوز محاکمه بسیاری از عوامل آنها به نتیجه نرسیده است.

مقامات ترکیه در دیدار با همتایان خود در دولت جدید آمریکا، تاکنون نتوانسته اند آنها را نیز نسبت به اعاده و تحویل فتح الله گولن متقاعد کنند.

مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک 170 هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

 به نقل از روزنامه ینی گاج، سلیمان سویلو با حضور در اتاق صنعت و تجارت استان حکاری اظهار کرد: پس از کودتای نافرجام 15 جولای 2016، دولت به منظور مبارزه با عوامل گولن اقدام به برقراری وضعیت فوق العاده در کشور کرد و به رغم تداوم آن، رشد اقتصادی به 7.4 درصد نیز رسید.

وی تاکید کرد: کشورهای غربی به ویژه آمریکایی ها امروز بر لغو وضعیت اضطراری پافشاری می کنند چرا که در آن صورت قادر خواهند بود ترکیه را آشفته کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *